"Jste naší nejlepší inspirací...
spojujeme nápady... stavíme sny"
Zajímavosti
Stupně projektové dokumentace
Existuje několik druhů, resp. stupňů projektové dokumentace staveb, které se od sebe liší obsahem i rozsahem. Pojďme se na ně podívat a vysvětlit si, k čemu jsou důležité. Všechny druhy projektové dokumentace pro Vás samozřejmě rádi zpracujeme.
- Studie stavby (architektonická studie)
- Dokumentace pro územní rozhodnutí/řízení (DUR)
- Dokumentace pro stavební povolení/ohlášení stavby (DSP/DOS)
- Dokumentace pro provedení stavby (DPS)
- Dokumentace skutečného provedení
- Dokumentace bouracích prací
- Často kladené dotazy
Studie stavby (architektonická studie)
Studie je nejjednodušší forma projektové dokumentace. Jejím cílem je ukázat zákazníkovi koncept a dispozice plánované stavby.
V ZAarchitekt Vám díky moderní technice a kvalitnímu softwarovému vybavení už v rámci studie připravíme několik variant barevného a materiálového řešení stavby včetně případných sadových a zahradních úprav parcely.
Nabízíme také virtuální procházku plně vybaveným domem, která zahrnuje:
-
vizualizace vnějších a vnitřních pohledů objektu
-
průchody vnějšími i vnitřními prostorami stavby
-
ukázky slunečního svitu z vnějšího i vnitřního pohledu
Dokumentace pro územní rozhodnutí/řízení (DUR)
Dokumentace pro územní rozhodnutí/řízení musí poskytnout dostatečný podklad pro rozhodnutí stavebního úřadu a dotčených orgánů o zastavění vybrané plochy. Tento typ dokumentace řeší vztahy vzhledem k životnímu prostředí, zemědělskému půdnímu fondu, ochraně kulturního bohatství, požárním předpisům, dopravním a provozním podmínkám apod.
Dokumentace pro stavební povolení (DSP)
Tato projektová dokumentace zpravidla navazuje na DUR, resp. na vydané územní rozhodnutí. Obsahuje konstrukční řešení domu, prostorové uspořádání, materiálové specifikace stavby apod. a musí být v souladu s požadavky, které se týkají veřejných zájmů a norem (dopravní, energetické, protipožární, hygienické, uživatelské, provozní a další podmínky).
Skladbu a formu dokumentace upravuje příloha č. 1 k vyhlášce č. 405/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb. stavebního zákona.
Dokumentace pro provedení stavby (DPS)
Jedná se o detailněji zpracovanou dokumentaci pro stavební povolení, která obsahuje technické řešení stavby. Specifikuje jednotlivé materiály, položkový rozpočet včetně výrobců a materiálů, technické detaily atd. DPS také slouží jako podklad pro stavební dozor, který na jejím základě kontroluje kvalitu a správnost provedení stavebních prací. Dále je podkladem pro zadávací dokumentaci při výběru dodavatele stavby.
Rozsah dokumentace pro provedení stavby je stanoven přílohou č. 2 k vyhlášce č. č. 405/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb. stavebního zákona.
Dokumentace skutečného provedení
Tato dokumentace se zpracovává až po dokončení stavby a předkládá se ke kolaudaci. Zpravidla obsahuje změny oproti dokumentaci ke stavebnímu povolení/ohlášení stavby, ke kterým došlo v průběhu stavby. Podle platné legislativy je každý vlastník nemovitosti povinen mít tuto dokumentaci k dispozici.
Dokumentace skutečného provedení se zpracovává podle přílohy č. 3 vyhlášky č. k vyhlášce č. č. 405/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb. stavebního zákona.
Dokumentace bouracích prací
Dokumentace bouracích prací se někdy zpracovává ještě před dokumentací pro stavební povolení, anebo bývá její součástí – konkrétně v případech, kdy je před zahájením stavby nutná demolice stávajícího objektu. Stejně jako ostatní projektové dokumentace má i tato svá specifika. Mimo jiné musí řešit bezpečnost práce při bouracích pracích nebo ekologickou likvidaci odpadu.
Dokumentace bouracích prací se zpracovává v souladu s přílohou č. 4 vyhlášky č. k vyhlášce č. č. 405/2017 Sb., kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb. stavebního zákona.
- Co je vlastně TZB?
- Co jsou ZDRAVOTECHNICKÉ INSTALACE?
- Co je požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ)?
Co je vlastně TZB?
Zkratka TZB označuje obor Technická Zařízení Budov, který je vybraným souborem profesí a zařízení souvisejících se stavebnictvím.
TZB zahrnuje obory:
- instalace (vytápění, vzduchotechnika, klimatizace, chlazení, rozvody plynu, vody a kanalizace, centrální vysavače)
- elektrotechnické rozvody (měření a regulace, elektrorozvody, zabezpečovací technika, řídící systémy pro veškerá technická zařízení,
hromosvody, telefonní rozvody, rozvody televizního signálu, počítačové sítě, apod.)
- a další technická zařízení v budovách (osvětlení, výtahy, apod.)
Společným prvkem je skutečnost, že uvedené profese a zařízení zabezpečují "technické prostředí" uvnitř staveb.
Co jsou ZDRAVOTECHNICKÉ INSTALACE?
- zdravotechnika se většinou skrývá pod zkratkou ZTI - zdravotně technické instalace. Jedná se především o montáž rozvodů vody a kanalizace,
instalaci zařizovacích předmětů a patří sem i různé opravy, rekonstrukce a další činnosti související s touto oblastí.
Většinou jde o tyto činnosti montážních firem:
• výstavba a rekonstrukce rozvodů ZTI v bytových i nebytových objektech
• rozvody studené vody - ležaté, stoupací, bytové
• rozvody teplé užitkové vody a cirkulace TUV - ležaté, stoupací, bytové
• kanalizační a odpadní rozvody - ležaté a stoupací
• dešťové vnitřní svody
• rozvody požární vody
• vnitřní plynové rozvody – ležaté, stoupací, bytové
• domovní a bytové vodoměry pro studenou a teplou vodu včetně plombování
• domovní mechanické filtry pro studenou vodu se zpětným proplachem
• zařizovací předměty – WC, umyvadla, vany, sprchy (i kompletní renovace bytových jader)
Rekonstrukce či vybudování nové ZTI zahrnuje dodávky a montáže, potřebné stavební úpravy, povinné revize a zkoušky včetně zajištění rozborů vody před uvedením zdravotechniky do trvalého provozu.
Co je požárně bezpečnostní řešení stavby (PBŘ)?
Požárně bezpečnostní řešení, zkráceně PBŘ, je nedílnou součástí každé projektové dokumentace stavby, u které to stanoví stavební zákon. Jedná se o velmi rozsáhlý dokument, ve kterém jsou podrobně popsány preventivní proti-požární opatření, jako jsou únikové východy, stanovení a rozsah požární techniky, odolnost stavebních konstrukcí a další řada odborných bezpečnostních a technicky zaměřených informací.